четверг, 17 ноября 2016 г.

Вибери життя

«Вибери життя»

Виховна година
Мета: Допомогти учням зрозуміти суть та цінність життя; розвивати в учнів уміння бачити в життєвих негараздах тільки тимчасові труднощі і бажання долати їх; попередження дитячого суїциду.
Вихователь.  Спостерігаючи як трава прориває панцир асфальту і пробивається до сонця, мимоволі дивуєшся силі життя, яка таїться в ній. Це прагнення жити в будь-якій ситуації властиво всьому живому. Живим істотам не властиво припиняти своє життя мимоволі. І лише вершина всіх земних творінь – людина – інколи здійснює вбивство самої себе.
Чому загальний закон виживання всього живого раптом перестає діяти, коли мова заходить про людину. 
Людина – єдина з усіх живих істот, яка для продовження життя потребує не тільки задоволення своїх потреб. Їй необхідні свідомість життя і існування ідеалів, до яких вона прагне. І якщо трапляється крах цих ідеалів, то пропадає сенс, заради якого вона живе. Коли людина не знаходить в собі сил вийти з цієї кризи або перетерпіти її, розв’язка буває страшною – життя, позбавлене сенсу, може викликати у людини бажання припинити своє фізичне існування.).
Суїцид (самогубство) — свідоме самостійне позбавлення себе життя, спричинене своєю безпосередньою, умисною і бажаною дією. Думка закінчити життя самогубством з’являється тоді, коли людина не бачить виходу. У кожного свої причини, але усі вони через проблеми: страх перед покаранням, душевна біль, сімейні розчарування, потяг, грошові потреби, перенасиченість життям, фізичні хвороби, та найбільш провідне місце відноситься причинам, які нам не відомі. 
Інколи ті причини важливі інколи не дуже. В такі моменти відчуваєш себе настільки погано, що здається ніби душа розривається на маленькі кусочки, а в серце вганяють гострий ніж і повільно прокручують...Погано.... Боляче...Та біль то ознака життя, ознака того, що ти ще здатен щось відчувати... але настає момент коли перестає боліти, і тоді приходять депресія під руку з суїцидом.  Вони починають нашіптувати тобі на вухо про безвартість твого життя, полегшення для інших людей коли ти відійдеш і нарешті неспроможність виправити помилки…

В Україні факт самогубства посідає одне із перших місць.  Тому для нашої держави дата «10 вересня» (Всесвітній день запобігання самогубствам) має таке ж важливе значення, як і «1 грудня». (день боротьби зі СНІДом).Самогубство, як правило, не є наслідком бажання померти. Просто інколи людині здається, що їй не здолати тягар проблем і труднощів, що навалилися. Така людина бажає тільки позбавитися від безвихідності, при цьому помилково передбачаючи, що єдина дорога – самогубство.Послухайте оповідання, яке має назву «Я померла». 
Дівчинка Надя. 1
3 років, учиться у 7 класі.
У даний час батьки Наді заробляють дуже мало грошей, яких вистачає тільки на задоволення першочергових життє вих потреб. У класі вона вчиться гірше за середній рівень. 
За це батьки її часто лають, оскільки хочуть, щоб дівчинка приносила хороші оцінки. Надя не хоче вчитися, прогулює уроки з дивною компанією, у якій вона вперше пробуєвипалити сигарету і починає вживати алкогольні напої. 
Надя закохується в красивого хлопчика Сашу, але той не поділяє її почуттів, і, як на зло, краща подружка Свєта зраджує Надю і починає дружити із Сашею. Тепер увесь вільний час Свєта проводить із Сашею. Надя ображається 
на Свєту і в результаті свариться з нею. Дівчинка дуже засмучена, оскільки вважає, що вона дуже негарна й ніхто з хлопчиків не захоче з нею дружити. Усі жарти в школі на свою адресу Надя сприймає болісно. Вона стає мовчазною, а іноді агресивною. На зауваження вчителів дівчинка реагує виходом із кабінету. 
А увечері, сидячи у своїй кімнаті, Надя пише прощальну записку. 

Вихователь.Ось така гірка історія…Я хочу звернутись до своєї групи. Уявіть будь-ласка, себе психологом, батьками дівчинки, хорошими друзями і просто випадковими перехожими. Що б ви сказали цій людині, що стоїть на грані відчаю?
Очікувані відповіді дітей:
v Я вважаю, що насамперед потрібно почути дівчину. Більшість таких людей говорять про свої проблеми, безвихідь і бажання піти з життя. Просто часто оточуючі не звертають на подібні висловлювання уваги. Я старатимусь допомогти будь-яким методом.
v Я буду сперечатись із нею. Говорити з нею. Дам їй відчути, що вона потрібна, не байдужа, постараюсь запевнити її, що будь-які рани з часом заживуть.
v  Якщо відчуватиму близьку небезпеку, залишатимуся поруч, до тих пір, допоки її настрій не зміниться.
Вихователь. Молодці ви у мене. Сильні духом. Надзвичайно важко говорити увечері із другом, а вранці проснутись від телефонного дзвінка, після якого ви зрозумієте, що такої близької вам людини уже немає… Тому, я хочу вас сьогодні ознайомити із ознаками, які притаманні людині-суїциденту.
Характерні ознаки спроби суїциду
Якщо людина серйозно задумала вчинити самогубство, то зазвичай про це неважко здогадатися за рядом характерних ознак, які можна розділити на три групи: словесні, поведінкові та ситуаційні. 
Словесні ознаки: 
Людина, що готується вчинити самогубство, часто гово-рить про свій душевний стан. Він або вона можуть: 
1. Прямо і явно говорити про смерть: «Я збираюся накласти на себе руки»; «Я не можу так далі жити». 
2. Натякати на свій намір: «Я більше не буду ні для кого проблемою»; «Тобі більше не доведеться за мене хвилюватися». 
3. Багато жартувати на тему самогубства. 
4. Виявляти нездорову зацікавленість питаннями смерті. 
Поведінкові ознаки: 
1. Роздавати іншим речі, що мають велику особисту зна чущість, остаточно упорядковувати справи, миритися з давніми ворогами. 
2. Демонструвати радикальні зміни в поведінці, такі, як: 
— їсти занадто мало або надто багато; 
— спати занадто мало або надто багато; 
— стати неохайним; 
— пропускати заняття, не виконувати домашні завдання, уникати спілкування з однокласниками; проявляти дратівливість, похмурість; мати пригнічений 
настрій; 
— замкнутися від сім’ї і друзів; 
— бути надмірно діяльним або, навпаки, байдужим до навколишнього світу; відчувати поперемінно то раптову ейфорію, то напади відчаю. 
3. Проявляти ознаки безпорадності, безнадійності і відчаю. 
Ситуаційні ознаки: 
Людина може зважитися на самогубство, якщо: 
1. Соціально ізольована (не має друзів або має тільки одного друга), почуває себе знедоленою. 
2. Живе в нестабільному оточенні (серйозна криза в сім’ї — у стосунках із батьками або батьків одне з одним; алкоголізм — особиста або сімейна проблема). 
3. Відчуває себе жертвою насильства — фізичного, сексуального або емоційного. 
4. Робила раніше спроби суїциду. 
5. Має схильність до самогубства внаслідок того, що воно здійснювалося кимось із друзів, знайомих або членів сім’ї. 
6. Перенесла важку втрату (смерть когось із близьких, розлучення батьків). 
7. Занадто критично налаштована стосовно самої себе. 
Підведення підсумків.
Бережіть свій вибір, та пам’ятайте: дитя, що зробило крок, вже не зупиниться. Воно падатиме, але вставатиме. Якби дитя після болю падіння не вставало, то воно би не навчилось впевнено ходити. Наші життєві невдачі – це падіння. Після них треба вставати і, отримуючи досвід подолання страждань, впевнено іти далі. Як би нам не було погано, завжди знайдеться людина, якій ще гірше, яка потребує нашої допомоги і підтримки. Ми потрібні іншим людям: нашим рідним, близьким і навіть незнайомим. Не забувайте про це. Будьте уважні до оточуючих. Життя – це не льки веселощі, але іноді і скрута, і сум. Але це все мине, і на небосхилі вашого життя знову засяє сонце.

                                    Анкета  «Краса життя»
Попередження дитячого суїциду
(проводиться за тиждень до години спілкування ) 
1) Чи знаєш ти, що таке суїцид? 
2) Чи актуальна ця проблема на сьогодні? 
3) Як ти думаєш, чому взагалі людина може покінчити 
життя самогубством? 
4) Чи виникала в тебе коли-небудь думка про самогубство? 
5) Як
що з тобою хтось поділився своїми намірами щодо суїциду, якими будуть твої дії? 
6) А як ти думаєш, чому суїцид особливо часто проявляється в підлітковому середовищі, а не серед дорослих? 
7) Як ти думаєш, що штовхає людей, наприклад, вистрибнути з дев’ятого поверху? 
8) Уяви таку ситуацію: у твоїй компанії з’являється людина з яскраво вираженою суїциїдальною поведінкою. Як ти вчиниш? 
9) Чи можна запобігти самогубству? 
10) Як ти думаєш, чи передається суїцид у спадок? 
11) Чи можна виправдати самогубство? 
12) Чи задоволений ти своїм життям? 
13) Якщо не секрет, з яким почуттям ти дивишся в майбутнє? 
14) Чи впевнений ти в здійсненні своїх життєвих планів?

Комментариев нет:

Отправить комментарий